ПРОМОЦИЈА НА ПРВИОТ МУЗИЧКИ АЛБУМ НА СТЕФАНИЈА “РЕТРО-ПЕРСПЕКТИВА” НИЗ МАКЕДОНИЈА

Untitled-1

Промоцијата има турнеја низ Македонија во текот на ноември и декември, која започнува со Битола (30.10|НУ Центар за култура), па продолжува во Охрид (09.11|НУКЦ “Григор Прличев”  во 18ч.), Прилеп (12.11|Дом на култура “Марко Цепенков”), Струмица (27.11| НУКЦ “Антон Панов”), Гевгелија (28.11|Дом на култура “Македонија”, Штип, Велес (19.11| Театар Џинот), а завршува со две промоции во Скопје (Мкц (02.12) и МНТ (17.12) ) со почеток во 19ч.

Промоцијата на првиот музички албум на СТЕФАНИЈА –“Ретро > Перспектива”2015′ е настан кој има да каже многу, ќе пренесе силна мисла и ќе освести во вас многу емотивни теми. Ќе ве разбуди и потсети на вистинските вредности, на хуманост, љубов и среќа…

Ќе ја чуете студиската верзија на рефрените кои долго време ќе се вртат во вашата глава: Ајде летај бато,далеку од мене.. Од овој сон , сон , разбудиме .. Безнадежен, заврти се … Ќе направам јас се да биде само мој … Секој од нас да подари малку љубов.. Sun rises and shines into your mind …I wanna dance…

Сето ова ќе биде пренесено на повеќе начини: преку говорот на телото , преку гестикулација или превод на знаковен јазик и преку новите видео записи… Затоа што оваа музика има за цел да допре до сите срца!

DANCE 1  DANCE 2  DANCE 3  _I0A8660

Танчери кои ќе ја придружуваат Стефанија се студио за модерен балет “Анастасија”. Специјални гости се децата со оштетен слух и говор од Заводот за рехабилитација – Битола и Dance Studio Vibe. Кореографија: Милена Манева и Стефанија. Костими: Анастасија Зулевска. Видеата се изработени од “MV Production”, “TNT” и “Filthy kids”.

*На самото место ќе имате можност и да си го набавите албумот “Ретро- Перспектива” 2015’.

Нејзиниот прв музички албум “Ретро >Перспектива” 2015’, симбол за 11 годишниот период како соло изведувач, е составен од 11 песни, сите досегашни нејзини авторски песни, 4 препеани детско-тинејџерски песни со нов аранжман и нови песни од различни соработки (Dj Ace Mice, Dj Boza, Дарко Пандовски).

Recording Engineers: Борче Шабаноски, Васко Мирчевски, Јулијан Јанев, Роберт Билбилов, Boza; Mixing Engineers: Борче Шабаноски, Роберт Билбилов, Mark Purpose, Јулијан Јанев, Boza; Mastering: Mark Purpose).

384549_2885756825036_1930404418_n    _DSC0261          DSC_4662s

*****

  • Стефанија е родена на 3ти јануари 1992 година , во Битола , Македонија. Таа е дипломирана поп и џез-пејачка на Новиот Бугарски Универзитет во Софија, Бугарија, каде учи танц и глума. Огромен е бројот на нејзините настапи , а исто така и бројот на нејзините освоени награди како истакнат изведувач.
  • Нејзините соло концерти, перформанси и мјузикли, кои се состојат од  танц, глума и пеење се причината поради која таа се појавува како комплетен артист: мјузиклот “Music all”, перформансите “Fly Project I и II” , ” Вечерна романса” , “Со љубовта шегување нема” …
  • Таа одржа многу концерти низ цела Македонија, со својот бенд ‘BLUESIS’, изведувајќи поп / рок / блуз / џез стил на музика. Го издаде својот прв сингл и спот на песната “Бато” во 2013 година . Автор е на текстот и музиката , исто така режијата на самото видео е нејзина.
  • Во 2010 година учествува во музичкото шоу  ” Music idol ” во Македонија.
  • Таа е професионалeн кореограф на модно студио и студио за модерен балет “Анастасија” во Битола, од 2006 година. Игра модерен балет од 7 годишна возраст. Учествува на работилници за современ танц и модерен балет , во Гетеборг , Шведска 2011г., Iliev dance – ” Dance it ” – Бугарија 2013’. Прави кореографија на сите детски фестивали во Битола , на мјузиклот “Коса”- Бугарија 2014, организира 10 и 15 годишнинa на “Анастасија” перформанси со мода и танци. Станува дел од професионалниот  балетски состав на ” Deja Vu ” , студио за модерен балет 2013 година. Работи како кореограф во “Интимен театар” – Битола. Кореограф е на повеќе перформанси: “Мојата желба е …”, “Среќа е да танцуваш”2015, “ТАНЦУВАЈ – Без предрасуди” 2015, Шоу перформанс “Сила на Слободата” и “Fly Project II” Битфест 2015 година, кој доби признание-награда за настан на годината од фондацијата “Такец”.
  • Нејзино хоби е манекенството. Уште од 4 годишна возраст , учествува на модните ревии, организирани од нејзината мајка и моден дизајнер , Анастасија Зулевска. Бројот на ревиите го надминува бројот 50.

 

СТЕФАНИЈА

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *